Heslá 1989
Aktualizované: 03.12.2019

PRAŽSKÝ VÝBĚR A „PLASTICI“ KONCERTOVALI V TRNAVE

Trnavský samosprávny kraj si v rámci programu pripomínania 30. výročia udalostí Novembra ´89 pripravil koncert legendárnych českých hudobných skupín Pražský výběr a The Plastic People of the Universe, ktoré boli neodmysliteľnou súčasťou revolučného diania v roku 1989.

Počas víkendu 16.-17. novembra 2019 sa v Trnave konal bohatý program. V sobotu prebiehal na Trojičnom námestí koncert hudobných skupín Pražský Výběr, The Plastic People of the Universe a Longital. Michael Kocáb, frontman Pražského výběru, bol len nedávno ocenený Cenou slobody Antona Srholca, ktorú mu udelil predseda Trnavského samosprávneho kraja za prínos k rozvoju slobody a demokracie.

Divadlo Jána Palárika v Trnave si v rámci Noci divadiel 2019 pripravilo "Revolučný" guláš, Revolučnú escape room, divadelné predstavenie Nemá trieda exkluzív či výstavu Nežná '89 - Revolúcia, ktorá sa začala v divadle.

Program pokračoval aj v nedeľu, 17. novembra, kedy sa na Trojičnom námestí konal koncert Pocta slobode, na ktorom vystúpili aj Ľudové mladistvá a Spectrum Quartett (hostia Peter Lipa, Strapo, Zuzana Mikulcová a pamätníci Novembra´89).

Zároveň sa v tento deň odhalila aj pamätná tabuľa pripomínajúca revolučné udalosti Novembra´89, ktorého sa zúčastnil aj trnavský župan Jozef Viskupič.

O projekte

Nežná revolúcia v Trnave

Nemôžeme hovoriť o slobode chrbtom k obetiam neslobody. Vytesňovanie pamäti a ľahostajnosť voči minulosti prináša len prázdne sľuby pre prítomnosť.

Pripomeňme si dnes však aj druhý aspekt udalostí novembra 1989, ktorý disident a neskorší prvý ponovembrový prezident Václav Havel nazval „Mocou bezmocných“. Nežná revolúcia by nebola možná bez masovej podpory ľudí, občanov zo všetkých spoločenských vrstiev. Študentov, umelcov, robotníkov, inteligencie a ďalších, ktorí spontánne vyšli na námestia a do ulíc. Všetkých spájala túžba po slobodnej, spravodlivejšej, slušnejšej a zodpovednejšej spoločnosti. V Trnavskej župe si novembrové udalosti pripomíname množstvom podujatí, novinami ale aj touto stránkou, ktoré vtedajšie dianie približujú všetkým generáciám.

 

Nežná revolúcia sa viaže aj k spomienkam na spoločný Československý štát.

Knižnica Václava Havla v spolupráci s TTSK pripravila vzdelávacie videá, ktoré majú mladej generácii priblížiť udalosti Novembra 89.